Jak zadbać o nasze szczenię by rosło zdrowo- “instrukcja”obsługi czyli psie-ABC.

Kupując szczeniaka musicie Państwo pamiętać o ważnych rzeczach, które będą miały ogromny wpływ na rozwój i dalsze życie Waszego psiaka.

Pamiętajcie, że Cane Corso to rasa stworzona przez człowieka i jest narażona na wiele chorób genetycznych, które mimo wielu wysiłków hodowców nie zawsze da się wyeliminować. Można natomiast współpracując z hodowcą ( dobrzy hodowcy zawsze odbierają od Was telefony i pomagają w wychowaniu szczeniaka ) uniknąć wielu nie potrzebnych sytuacji, które później przyczyniają się do nie potrzebnego cierpienia psiaka i wydatków związanych z leczeniem.

 ZDROWIE

 W wieku 3 miesięcy pies dostaje 3 – ostatnie szczepienie przeciwko chorobom zakaźnym a po kilku dniach, powinien zostać zaszczepiony przeciwko wściekliźnie.

W trakcie pobytu u weterynarza, dobrze jest wyrobić szczeniakowi paszport – czynność ta jest związana ze szczepieniem przeciwko wściekliźnie. Konieczne jest wklejenie do paszportu karteczki z nr chipa.

Weterynarz powinien przebadać malucha w szczególności : sprawdzić oczy ( czy nie ma grudek na trzeciej powiece ) osłuchać serce, sprawdzić  czy nadgarstki są w prawidłowej pozycji i czy nie trzeba podać  np. okresowo fosforanu wapnia.

W wieku około 4 miesięcy ( nie później – lepiej wcześniej ) należy zrobić RTG bioder, łokci i barków u dobrego ortopedy – najlepiej w Czechach.  ( dr Novak w Bohuminie - http://www.abvet.cz/pl/  , Raska w Ostrawie  http://www.vetmed.cz/ ) przed podaniem narkozy pełny panel z badania krwi.

Szczeniaki do 9 miesiąca, powinny mieć ograniczony ruch w szczególności nie powinny skakać, chodzić na zbyt długie spacery, biegać  za rowerem, po schodach.  Nie SA również wskazane zabawy na śliskich powierzchniach – te w domu, dobrze jest w tym czasie wyeliminować, poprzez położenie dywanów, chodników.   W tym też okresie powinno szczególnie dbać się o prawidłowa wagę zwierzęcia… czyli : pies powinien mieć widoczne w ruchu żebra i wyczuwalne przy głaskaniu wyrostki kręgosłupa!

W przypadku, gdy szczenię było leczone antybiotykami, lub po szczepieniach po skończeniu 7 tygodni, dobrze jest wykropić maluszki ADVOCATEM firmy Bayer. Preparat ten zwalcza pasożyty skórne a także obleńce.

W przypadku, gdy szczenię rośnie bardzo szybko, okresowo mogą wystąpić  u niego niedobory fosforanu wapnia. Należy wtedy podać go w postaci jak najbardziej czystej np. http://www.krakvet.pl/mikita-fosforan-wapnia-megavit-preparat-witaminowy-psow-150tab-p-1994.html  przez okres 10 dni w dawce, jak dla dorosłego psa.

Wszelkie kulawizny w okresie dojrzewania są niebezpieczne i należy je konsultować …mogą powstać zarówno z powodu kontuzji u bardzo aktywnego psa , jak i w związku z młodzieńczym zapaleniem kości ( wtedy najczęściej ból i kulawizna wędrują z łapy na łapę ) lub problemami  z barkiem ( odklejanie się chrząstki ) lub mogą być związane ze stanem zapalnym lub w drastycznych przypadkach z zerwanym więzadłem kolana ( najczęściej dzieje się tak, gdy pies wywróci się na mokrej, śliskiej  nawierzchni ) Mogą tez być związane z objawami początków dysplazji łokci …( kulawizna na przednią nogę  tak jak przy OCD barku ) lub bioder ( ciężkie podnoszenie tyłu, po leżeniu ) 

Z chorób na jakie jest narażona rasa należy tez wymienić  dwa przypadki chorób związanych z oczami –  ektropium i entropiom http://www.piesporadnik.pl/title,Entropium_i_ektropium,pid,264.html

Bardzo ważną rzeczą u szczeniaka jest regularne odrobaczanie, ponieważ szczenię poznaje świat poprzez jedzenie wszystkiego co znajduje się w jego otoczeniu, dobrze jest robić to co miesiąc a najdalej – co 3 miesiące i każdorazowo powtarzać po 14 dniach ( jest to związane z okresem wylęgu nowych osobników ) W przypadku jeżeli zobaczymy w kale robaki należy bezwzględnie odrobaczyć go przez 3 do 5 dni z rzędu i powtórzyć  czynność po 14 dniach.

 

Kolejną bolączka dotykająca szczeniaki  są częste rozwolnienia – jeżeli nie powodują one u szczenięcia poważnych objawów – wodnisty kał z krwią oddawany bardzo często i towarzyszące temu wymioty, osowiałość, brak apetytu… możemy próbować zaleczyć chwilową niedyspozycję sami np. podajemy nospę ( zwykła nie forte ) sektę lub nifuroksazyd – ten ostatni 3 razy dziennie przez 3-5 dni. Dobrze jest też zmienić na ten okres karmę – przejść na rozgotowany ryz z kurczakiem lub indykiem z tarta surowa marchewką.

Ważną rzeczą jest zabezpieczenie szczenięcia przed kleszczami i pchłami. Jeżeli pies jest w domu jeden,  najlepiej jest zakupić obroże przeciw pasożytom np. Foresto lub wykraplać w okresie intensywnego zerowania tych pasożytów od kwietnia do października kroplami firmy np. Bayer – ADVANTIX.

Kolejną rzeczą, która niestety może przytrafić się zwierzęciu – to alergie. Najczęściej występującą alergią jest alergia pokarmowa, objawia się ona głównie intensywnym drapaniem się w okolicach szyi oraz wylizywaniem przednich łap. Należy wtedy zastosować dietę eliminując ą i przejść na karmę hipoalergiczną.

ŻYWIENIE

 

  1. Szczeniaki od 3 tygodnia życia uczone są jedzenia suchej karmy, która  zalecana jest przynajmniej do ukończenia przez nie 18 miesiąca życia. Mowa jest tu o karmie z segmentu – superpremium, ze względu na jej wartości odżywcze. Karma ta jest tak zbilansowana, ze szczenię otrzymuje wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju elementy. Przy zakupie karmy powinniśmy kierować się przede wszystkim wskazaniami hodowców a także, zwrócić uwagę na niską zawartość białka w przypadku żywienia molosów.

Zalety takiego karmienia to:

- wygoda podawania

- brak potrzeby suplementacji( poza okresowymi niedoborami, o których pisałam w pkt. dot. zdrowia )

- dostarczanie psu najlepiej zbilansowanej karmy w okresie wzrostu i budowy kośćca.

Karmę tą można wzbogacać podając szczeniakowi mięso ( surowe ), warzywa i owoce.

Należy jednak pamiętać, że podstawowa karmę nie mieszamy i innymi produktami …aby nie rozpuścić malucha a przez to zakłócić jego chęć do spożywania podstawowego produktu.

Psy, w przeciwieństwie do człowieka nie mają potrzeby zmiany jednej karmy na drugą . Jeżeli karma jest przez zwierzę dobrze przyswajalna ( małe kupki, odpowiedni twarde ) nie musimy jej zmieniać aż do okresu kiedy przechodzimy na żywienie dorosłego osobnika. W przypadku, gdy wysterylizujemy naszego psiaka dobieramy również odpowiednią karmę. W chwili obecnej na rynku SA różne specjalistyczne karmy dla psów aktywnych, bądź otyłych, a także diety weterynaryjne, które stosujemy w przypadku problemów zdrowotnych, po konsultacji z weterynarzem.

 

Musimy pamiętać, że nasze psy będą chętnie towarzyszyły nam przy jedzeniu….jeśli nie chcemy aby ich gluty zalewały podłogę…nigdy…ale to nigdy, nie podajemy im przysmaków przy stole. Po skończeniu jedzenia, możemy podać im do miski…lub dać z ręki jakieś „pyszności „.

Jedynymi całkowicie zakazanymi dla psów produktami są: cebula, czosnek, czekolada i winogrona ze względu na pestki( zawierają trującą dla psów – pektynę ) nie podajemy też z tego względu ogryzków z jabłek.

 

Sposób karmienia

Może dziwnie to brzmi, bo wydaje się być oczywistym, ze karmimy psa sypiąc mu odpowiedniej wielkości porcję do miski ale…

Szczeniaka karmimy z miski, jeżeli jest on już z nami bardzo mocno związany i gdy nie zależy nam na jego nauce. W przeciwnym razie, jeżeli jest to tylko możliwe karmimy go z ręki i podajemy cała porcję jako nagrody za dobre sprawowanie. W ten sposób głównie nawiązujemy z psem po pierwsze kontakt wzrokowy ( wypowiadamy imię ..a kiedy pies popatrzy nam w oczy, podajemy kąsek karmy lub kulkę ) , po drugie uczymy przywołania, czyli najważniejszej rzeczy - skupiamy cała jego uwagę na sobie. Wreszcie po trzecie i najważniejsze, mamy w ten sposób możliwość nawiązania silnej więzi emocjonalnej ze szczenięciem, gdyż to właśnie my jesteśmy jego bezpośrednim i jedynym żywicielem.

Możemy też w przypadku gdy mamy do czynienia z nadpobudliwym psem, utrudnić mu dostęp do karmy i zmusić do pracy…np. rozrzucając karmę w trawie na przestrzeni kwadratu o bokach około 1 – 1,5 m – wtedy nadpobudliwy pies pracuje węchem a to bardzo intensywna praca dla niego. Taki sposób karmienia, może być też początkiem naszej przygody z pracą na śladzie.

Jeżeli chodzi o ilość posiłków to odbierając szczeniaka w 8 tygodniu, karmimy je 4 razy na dobę – dawkując wg. wskazań producentów karmy.

W przypadku Husse

Zalecana dawka dzienna

 

 

Wiek w miesiącach

1-3

 3-5

5-8

8-10

10-12

 12-18

Zalecana dawka dzienna

ILOŚĆ

30g x kg

24g x kg

15g x kg

13g x kg

13g x kg

 12g x kg

 

Po ukończeniu 3 miesięcy podajemy 3 posiłki a po ukończeniu 5 przechodzimy na dwa.

Osobiście proponuję pozostać przy 2 posiłkach dziennie – rano i wieczorem przez całe życie naszego pupila. Karma podawana w mniejszych dawkach, szybciej i lepiej jest przyswajana przez organizm a ponad to, karmiąc w ten sposób zmniejsza się ryzyko skrętu żołądka http://www.e-lecznica.pl/artykul/skret-zoladka-u-psa

 

Jedna z istotnych zasad karmienia – mianowicie jeżeli pies odejdzie od miski, odczekujemy kilka minut i chowamy ją! Nigdy nie pozostawiamy niedojedzonej karmy, tak aby pies mógł ja swobodnie w następnych godzinach konsumować. Podajemy kolejną porcję o następnej porze karmienia. W ten sposób motywujemy psa do zjedzenia całej porcji i nie wyrabiamy nawyku „grymaszenia”. W okresach letnich, może się zdarzyć, że nasze psiaki będą zjadały mniejsze porcje a nawet zrezygnują z jednego posiłku. Należy to przyjąć ze spokojem i nie zmieniać zasad podawania jedzenia.

Absolutnie nie należy „dosmaczać” posiłków, gdyż w ten sposób psiaki uczą się, że karma może być lepsza i w efekcie ciągle czekają na to lepsze… i lepsze…a my zaczynamy szaleć i zamartwiać się, żeby tylko coś zjadły. W efekcie, psy przestają jeść ..a my popadamy w ciągły stres. Dlatego należy się trzymać zasady - nie je, nie jest głodny.

Oczywiście inną sprawą jest choroba, wtedy pies również traci apetyt ale widać, że jest osowiały, gorączkuje, dużo śpi, sapie. W takim przypadku niezwłocznie należy udać się do weterynarza.

O ile miska z jedzeniem nie powinna znajdować się w zasięgu psa, poza porą karmienia, o tyle miska, ze świeżą wodą powinna być dla niego dostępna przez cały czas.

Jeżeli nasz pies lubi to co my, a nie są to produkty, które mogą mu zaszkodzić…czyli owoce, warzywa, kapusta kiszona, ogórki itp…to możemy mu je śmiało podawać jako przysmaki, ku obopólnej radości wink

Jak przekonać się czy nasz pies otrzymuje właściwe ilości karmy i czy jest ona dla niego dobra.

Najlepiej przyjrzeć się naszemu psu w czasie ruchu. Jeżeli widzimy w czasie gdy pies biegnie lub idzie lekko zarysowane żebra, pies ma wcięcie, głaszcząc go wyczuwamy wyrostki kręgosłupa – to możemy przyjąć, że pies ma dostarczaną prawidłowa ilość jedzenia.

Każdy inna sytuacja – powinna być przez nas odebrana jako nadwaga lub niedowaga. Musimy pamiętać, że szczeniaki rosną bardzo szybko do 8-9 miesięcy i co tydzień zwiększają swoją wagę o około 1 kg. Dlatego też musimy każdego tygodnia zwiększać ilość podawanej karmy.

Jeżeli w ciągu dnia, podajemy szczeniaczkowi dużo zagródek, smakołyków powinniśmy podawać ciut mniejsze posiłki.

Nie należy psom podawać krowiego mleka a także powinniśmy w przypadku, kiedy podamy gotowane jedzenie – unikać wszelkich kasz. Stosować rozgotowany ryż, ewentualnie makaron.

Ze względu na możliwość przebiałkowania psa, należy unikać podawania większych ilości sera i jajek! ( jak już tylko od czasu do czasu żółtko )

Aby sprawdzić, czy pies ma dostarczone wszystkie konieczne do budowy organizmu substancje w prawidłowych ilościach, najlepiej jest wykonać kontrolne badania krwi uwzględniające poziom wapnia ( konieczne jest wskazanie poziomu albumin ) i jego stosunek do fosforu.

 

 

Autor: Ewa Wanecka

 

 

Wpadną Ci w oko:

  • Molosy adopcje
    ARGO
    2019-07-01 pies